Onbir B sınıfı öğrencileri, sınıfla ilgili fotoğraflar, anılar, ilginç ve komik şeyler..
Öğrencilerden öğretmenlere, okul binasına, pansiyonuna kadar her kesimden multimedya arşivi.

60 MERVE GÜLER


Memleket: Sivas
Cep Tel:  0536 876 14 20
E - mail:  mennube@hotmail.com


Çınar Ağacı,

Lise 1’de bana o kadar farklı gelmiştin ki, sana yaklaşmaya çalıştım ama olmadı. Lise 2’de ne güzel bir tesadüftür ki aynı sınıfa düştük. Sen sınıftan kaçmak istesen de kaçamadın ve bana hayatımın en zevkli arkadaşlıklarından birini yaşattın. Baktığımızda karakterime o kadar zıtsınki.
Ben hiç kimseyi kırmamaya çabalarım, sen tek kelimeyle bitirirsin her şeyi. Ben beni üzen olaylara susup ağlarım, sense bağırıp çağırıp ortalığı yıkarsın. Şu ana kadar buluşabildiğimiz tek bir ortak nokta var. O da Esin. Başlangıçta onu sana kaptırdığım için çok üzülmüştüm. İyi ki sana kaptırmışım, bu sayede seninle daha samimi olduk. Yani köprümüz Esin’dir.

Dışarıdan hayatım Esin merkezli gözükse de bu okulda en çok sevdiğim üç insandan birisin. Ben beni her gün sevmesende ben seni hep seveceğim. Umarım bugüne kadar arkadaşlığın gereklerini yerine getirebilmişimdir. Sana duyduğum sevgiyi ve verdiğim önemi sana hissettirebilmişimdir. Benim için gerçekten çok değerlisin.

Keşke başkalarının hayatı için uğraştığın kadar kendi hayatınla da uğraşsan. Başkalarının olumsuzluklarıyla kendini yıpratıp, zararlı çıkmasan. Çünkü bugüne kadar gördüğüm kadarıyla hep başkaları için savaş verdin ve kendini üzdün. Emin ol senin üzülmen de beni üzdü.

Her şeyi bir kenara bırakırsak, umarım hayatının tük kötü olayları burada yaşanıp bitmiştir ve bundan sonra geleceğe umutla, bakarsın aydınlıktan uzaklaşmazsın hayallerine, özellikle de mavi gözlü kumrala en kısa zamanda rastlarsın.

*Özenle sadeleştirilmiştir.

Ayça Kömürlüoğlu


Merve’yi isim ve sima olarak lise 1 tanıdım. Lise 2’de arkadaş olduk. Lise 3’de ise benim için önemli biriydi. Üç senenin özeti bu. Biraz açacak olursak lise 1’de gayet sıradan biri, varlığı rahatsız etmeyen yokluğu hissedilmeyen kendi halinde, benim görüşümce biraz içine kapanık fakat çabuk açılan bir lise öğrencisi. Lise 2’de konuşmaya başladıkça nasıl biri olduğunu anladım. Fikirleri ve düşünceleri benimkine uyan veya ilgimi çeken, gerektiğinde şaka yapabilen, olayların mantıklı yaklaşan, sorumluluklarını bilen iyi bir arkadaştır. Artık eksikliği hissedilebilen biriydi. Varlığı da ona karşı hata yapmamak için sorumluluğunu artırıyordu. Lise 3’de ise samimi bir dost, güvenilir bir arkadaş, dürüst bir sırdaş oldu. Artık benim için olmazsa olmazdı. Her türlü sorunumu hiç düşünmeden paylaştığım belki tek insandı. Bu sene içinde onun anlayışlı, affedici, hoşgörülü yönleri görmek hiç de zor olmadı. Kendinden emin olması onun bir başka özelliği. Bir süre sonra ona bağlandığını fark ediyorsun, onsuz yapamayacağımı anlıyorsun. Hayatım boyunca hatırlayacağım, hatırladığımda yanımda değilse üzüleceğim bir insan. Hayatın boyunca hep sevdiklerinin yanında olma dileğiyle…

Alper Hazırcı


SFL’de dostlarım diye düşününce aklıma gelen Merve Güler olur.

Kendisiyle lise 1’de tanışma fırsatım oldu. Hocalarla tanışırken Merve kalktı “Hocam ben Manisa’lıyım” dedi. Ben de samimiyeti kurmak için ertesi gün arka sırasına oturdum. Nitekim de lise hayatım boyunca benim kötü günümde dahi yanımda olan birkaç dostumdan biri ve sırdaşım oldu…

Kendisiyle lise 1’de çok anımız oldu. O arka dörtlüden ikisi de Ahmet’le, Burcu’ydu. Aramızda tek kopya çekmeyi beceremeyenimiz Merve idi.

Lise 2’de farklı sınıflara düşünce aramızdaki bağlar zaman zaman inceldiyse de bize o bağları hep bir arada tutmayı becerdik. Artık öyle ki bu bağların kopmasına imkan kalmadı.

Kendisi hakkında yazacak bir sürü anım var. SFL’den sonra mutlaka görüşürüz. Ama görüşemesek de Allah (c.c) göstermesin Merve’ye her zaman olduğu gibi bol bol gülümsemeli.

Mutlu ve başarılı bir ömür diliyorum. Söz veriyorum bu yaz birlikteyiz.

Onur Demir


“Aya sordular:

Neyi isterdin en çok?

Cevap verdi:

Güneşin kaybolmasını ve ebediyen

Bulutlarla örtülü kalmasını”

Bana da sorsalar ne isterdin en çok diye herhalde aynı şekilde Merve derdim. Çünkü onu çok kıskanıyorum dermişimmmm…

Ay’a ışık veren, onu gösteren Güneş’tir. Bizi gösteren ve ayakta durmamızı sağlayansa dostlarımız, Merve’de beni ayakta tutan dostlarımdan birisi.

Her ne kadar o, kendisini kimsenin sevmediğini söylese de ber onu çok seviyorum. Biliyorum onu birkaç kere(!) ders çalışma fikrinden caydırdım vakit geçirmeyi seviyorum. Beni affedeceğini de biliyorum. Bunlar güzel şeyler değil mi Merve hem ben olmasaydım evinin değerini nasıl anlayacaktın? Evet aslında ben onların hepsini bunun için yaptım. Yani senin iyiliğin için (ne partal sıkıyorum ama di mi?)

İstediğin her şeyin (hayırlısıyla) senin olması dileğiyle.

Hatice Yıldırım


Ayrılma vakti yaklaşıyor. Normalde buna çok sevineceğimi biliyorsun. Şimdi bunun o kadar da kolay bir şey olmadığını anlıyorum. Birlikte olduğumuz bu 3 sene içinde pek çok işkenceye maruz kaldım, ama bunlar beni yıldırmadı biliyorsun, hala gülmeye devam ediyorum. Bu kadar kötü şey yazdım ama kızmadın inşallah bunların yanında seninle tanıştıktan sonra hayatımda epey değişme oldu ki bunları sende biliyorsun söylememe gerek yok herhalde. Bundan sonra da yaptığın işkencelerin fazla bir etkisi kalmadı. Şiddetin ne hoş, ne güzel şefkatin diyerek kendimi biraz affettirebildim sanırım. Zaten kızan, küsen hep sen oldun ben bir kere doğru dürüst yapamadım, bu işi önemli değil ben böylede mutluyum senin de her zaman mutlu olman dileğiyle…saygılarımla…

Emrah Özyılmaz


Gülüm Merve! Sana böyle diyorum çünkü güller gibi saf ve temizsin. Seninle yaklaşık olarak lise 2’nin ortalarında tanıştık. Tanıştığımız ilk andan beri de hep aynı temenni, keşke daha önce tanışsaydık. Nasıl oldu anlamadım ama tanıştıktan yaklaşık bir hafta sonra en sevdiğim kız arkadaşım, en yakın sırdaşım oldun. Belki de beni çok sevdiğim ablama benzettiğimdendir. Yaklaşık bir senelik arkadaşlığımız boyunca sana verdiğim değeri hiçbir zaman boşa çıkarmadan ve artık sana gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim dostum! Temennim hep böyle kalmak ve hiç ayrılmamak. Ömrün boyunca mutlu ol…

Uğur Göktolga


Merhaba tombişim,

Okulun ilk senesi sınıfta sadece 4 kız olmamıza rağmen orada bir alevlenen feministlik duygularımız sayesinde zaman zaman bir araya gelsekte pek kaynaşamamıştık birbirimize ama ikinci sene yeterince yüz göz olduk çünkü bende artık pansiyon hayatının ve bizim odanın bir elemanı olmuştun. Ama bu acıya sadece 1 dönem dayanabildin biliyor musun sana en sinir olduğum anlar bir şeye üzüldüğünde ne zaman yanına gelsem hem derdini anlatmaman hem de beni azarlaman ama unutma ki bir şeylerini paylaşmak istersen kapım her zaman açık. Hayatındaki her şey yüzün kadar pürüzsüz ve güzel olsun.

Dilşad Toprak


Sadece 1 yıl beraberdik onunla ama bu bir engel olamazdı. Yine de beraberdik her zaman ama o yıl gibisi yoktu, çünkü o en güzel, o en şirin, o en iyiyi daha çok görüyordun. Tam arkamda oturuyordu. Ne zaman sıkılsam dönüp bakardım, biraz renklendirdin ortamı (renkli kalemlerle Esin’in) hem Esini hem onu, ayırmak mümkün müydü sanki onları.

Çok iyi, çok hoştu onunla geçirdiğim her an ama keşke başka bir yer ve başka bir zamanda tanışsaydık onunla keşke..

Hiç bıkmadan bakarım ona sonsuza kadar, zaten kızdırdım onu deli bakışlarımla

Bütün bunlara rağmen çok az vakit geçirdik onunla. İşte diyorum ya keşke başka bir zamanda tanışsaydık, ama belli mi olur belki başka bir zamanda tekrar beraber oluruz.

Ben onun hakkında hiç kötü bir şey düşünmedim, düşünemem de onun da düşündüğünü pek sanmam.

Söylemeden geçemeyeceğim bir şey de ikimizin de çizgi-animasyon sinema filmlerinden çok hoşlandığımız. Beraber izleyemedik ama…

Birde çok şakalaştık onunla. Abarttığım kilolarıyla. Gerçekten söylüyorum ki o asla fazla kilolu değildi. Bence çok uygundu, hiç değilse bana göre…

Böyle bir arkadaşı bir daha bulamam herhalde, bulursam da bir dönüm noktası olur benim için. Beni unutma ve de şunu unutmak ki Mg nerede olursan sinemaya gitmek için de olsa başka bir şey içinde geleceğim yanına!

Bana baktığın gibi (bakışların) iyi bak kendine, bana güldüğün gibi gül hayata…

Gülüşünün değerini bilen herkese (bana) gül, gülerek yaşa, gülerek de öl (Allah uzun ömür versin) Dünyada sana gülsün, benim gibi…!

Bitmez...

Nurdoğan Çıkı


Şişman akraba. Lise 1’de herkese akraba olduğumuzu söyledik. Şimdi hala birçok kişi bizi öyle biliyor. Ayrıca 3 yıl boyunca değişmeyen tek yönün şişmanlığın bence. Onun için “ŞİŞMAN AKRABAMSIN” sen benim.

Son iki yolda o kadar çok değiştin ki. Sen değişirken epey soğudum senden ama şimdi yine çok seviyorum seni.

Sinirli olduğun zamanların var birde. Hiç yanına yaklaşılmıyor. Karşındakinin kim olduğuna bakmadan tersliyorsun hemen. Birkaç kez de beni kurban seçtin kendine

Neyse akraba, en kısa zamanda zayıflaman dileğiyle. Kendine dikkat et…

Ahmet Güler


Camış meleğim olan Merve’nin bir melek olabileceğini kimsenin düşünemeyeceği ortada. Allah meleklerini seçerken maske kullanıyor olmak her ne kadar ikimizde tombiş olduğumuzu kabul etsek de seninle gizil gizli bir yarışa girdiğini biliyorum. Benden gizli diyet yaptığını da bilmiyorum sanma bebek yüzlüm! Her ne kadar bana ellerinle kek yapsan da seni sevmiyorum kendine çok iyi bak benim küçük, küçücük, minicik mini minnacık fil boyutlarındaki camışım. Kendine ve kildarına iyi bak canımsın. Dualarım seninle camışım. (melek demeye dilim varmıyor)

Nisa Bozbıyık


Seninle tanışmamız cidden çok geç oldu ya…ama bilmiyorum çok da iyi oldu. Her ne kadar seninle son durakta karşılaşmış olsak da o muhabbet hiç bitmeyecektir umarım. Evet sana gülüm diyebilirim çünkü bana güzel bir güven kazandırdın. Bu kadar as sürede böyle bir dostluğu kurmamızda eminim payın çok büyük. Bana yardımcı olman bazı şeyleri nasıl yapman gerektiğini anlatmak için can atman…

Benim için bundan güzel ne olabilirdi ki…

Sen belki de her insanın yapabileceği şeyler diyebilirsin. Ama sen bana çok olumlu davranıyorsun. Böyle olunca benimde seni aramam mümkün değil tabi, yine de ben hepsine kader diyorum. Çünkü arka arkaya oturmamızdan kaynaklardı her şey. Belki böyle oturmasak yine hiç muhabbetimiz olmayabilirdi. Kader oyunu yeni bir dosttan yana kullandığı için çok mutluyum.

Evet tonton güzel umarım bende senin için dost olmuşumdur. Unutmaman ve unutulmaman dileğiyle

HAYATINDA HEP İYİLİKLER OLSUN…

Akif Özalp


Sevgili Merve;

3 senedir Fen lisesindeyiz, fakat bir sene aynı sınıfta okuduk. Bu sayede de samimiyetimiz arttı. Seninle pek çor şey paylaştık. Kızlar arasında en samimi olduğum arkadaşlarımdan biriydin.

Lise 2’de en çok vakit geçirdiğim kızlardandır. Bir çok sırrımı da bilirsin. Geçen sene sana o kadar tavsiyede bulundum, hiçbirini yapmadım. Gerçekten saçların uzatsan ve biraz kilo versen çok güzel olursun. Neyse, belik de bunları üniversitede yaparsın.

Yeniden buluşmak dileğiyle,kendine iyi bak güzel arkadaşım!...

İlkan Musul


….İyi ki bende seni tanımayı seçmişim…

Kısa zaman önce başlayan dostluğumuzu öyle özleyeceğim ki…kalbimdeki temizlik o tatlı yüzüne yansıyan arkadaşım benim, seninle birlikte geçirdiğimiz dershane maceralarımızı, hocayla takışmamızı, molaya kaçmamızı, o salebi hiç ama hiç unutmayacağım.

Ve tabi ki Ramazan’da gelen o harika pastaları asla unutmayacağım.

Umarım bağlarımız hiç kopmaz ve yolumuz bir şehirde tekrar kesişir.

Tekrar görüşünceye kadar

Hoşcakal

Nuray Kıvanç


Bu yazıyı yazarken inan çok zorlandım. Yine de yazmayı yürekten istedim.

Öncelikle şunu bilmeni istiyorum. Aramızda karşılıklı olarak sürdürdüğümüz soğukluk bana sana tüm olanlara rağmen değer verdiğimi hatırlatıyor. Bu gün sana hala tepkiliysem hiçbir şeyi unutmadığını gösterir bu…

Unutmadığım bir şey daha var. O da sana olan teşekkür borcum.

Bana kendimle yüzleşme fırsatı verdiğin için sağol…ve emin ol seni hiç unutmayacağım. Senden iki şey istiyorum. Birincisi bana kızma ikincisi de sende beni unutma…

İlker Özel


Sevgili Merve seninle tanıştığımız şu kısa süre içinde çok iyi bir arkadaşlığımız oluştu. Zaten ben adamı gözünden tanırım seni de ilk gördüğüm de demiştim. Bu kızdan iyi arkadaş olur diye ve de oldu. Sen çok cana yakın ve sevimli birisin yani kısacası harika bir arkadaşsın. Tüm hayatında mutlu ve başarılı olman dileğiyle, her zaman için kendine çok çok iyi bak.

Alperen Türkay


İri cüsseli kız;

Merve seninle 8.sınıfın başında aynı sınıfa düşmüştük. Ama kader ağlarını çabuk ördü hemen ayrıldık. Seni 10.sınıfta servis vasıtasıyla tanıdım. 11.sınıfta da geldim arkanıza oturdun ve samimi iki arkadaş olduk. Sen çok iyi kalpli ve yardımsever birisin. Bizim çok nazımızı çektin, espri anlayışın gerçekten çok taktir edici. Çünkü bu sayede senin yanında rahat şaka yapabiliyorum. Gülüp geçmeyi biliyorsun. Hayatında da hep gereksiz şeylere gül geç, kafanı takma. Hayat boyu mutluluklar…

Recep Eyceyurt


Bu yazıyı öyle bir hevesle yazıyorum ki neden dersen;

Bu yazıyı en fazla 3 ay sonra senden kurtulacağımı müjdeliyor bana.

Şaka bir yana…

Seninle sohbet etmek eğlenceliydi. Umarım ileride bir gün bu tatlı sohbete devam ederiz.

Bu arada bence senden çok iyi bir inşaat mühendisi veya da mimar olur. Çok güzel işler yaparsın.

İrem Olgu - Lise 2