Onbir B sınıfı öğrencileri, sınıfla ilgili fotoğraflar, anılar, ilginç ve komik şeyler..
Öğrencilerden öğretmenlere, okul binasına, pansiyonuna kadar her kesimden multimedya arşivi.

32 ÖMER SALİH AKAR


Memleket: Sivas
Adres: 
M. Akif Ersoy Mah. M. İkbal Caddesi No: 1/8
Cep Tel: 
0505 341 66 68
email: 
salihomer@mynet.com

 


 

 

 

Benimle her şeyini paylaşan arkadaşım benim en yakın sırdaşım olma özelliğini elinde bulundurmaktadır.

Hacer’ül Esved taşında sonra en nurlu varlık olan Ömer derslerinde başarısı ile de dikkat çekmiştir.

Gökhan Özen ve Latif Doğan’a olan antipatisi onu senim dilime düşürmüştür. Küstüm şarkısı ağzımdan düşmeyen tek şarkı olmuştur. Bunca sinir hareketime karşı olumlu ve seviyeli yaklaşmasıyla takdir ettiğim arkadaşım divan edebiyatına olan ilgisiyle de bilgisine bilgi katmıştır.

Arkadaşım inanıyorum istediği bölümü kazanır ve layık olduğu ODTܒde yerini alır. Allah istediğin bölümü nasip eder inşallah.

Ömür boyu bahtiyar olman dileğiyle...

 

 Önder Dinçel


 


İlk tanıştığımız günden beri sevgimin inişli çıkışlı grafiğine inat sürekli artan bir saygıyı hep korudum. Ömer’e

İlk görüşüm sonra önlü arkalı sıralar ve koyu bir sohbet. En gerekli ve can lacı yerlerinde yavaş yavaş sakin ve etkileyici ses tonuyla yaptığı orijinal tespitler ve dikkat çektiği noktalarla kendisine ve bilgisine beni hayran bırakan, dana sonra pansiyon vasıtası ile çok yönlü tanıdığım bir arkadaşım.

Şeyhim, pirim, maşukam, sultanım Ömerim. Şu okulda her ortama uyar, herkesle konuşabilir, önyargısı sıfır, nerede ne yapması gerektiğini bilen nadir insanların en büyüğü.

Birçok sefer,çok farklı konularda nasıl davranılması ve ne yapılması gerektiği konusunda hararetli tartışmalarımız olmuştur. Sonuç olarak genelde aynı yere çıkardık ama ben paldır kümdür, gürültüyle ve hırçın o ise sakin, dikkatli, oturaklı, saygılı.

Sevmesi ve sevdirmesi gereken kişilerde hiç yanıldığını görmedim ama tersini söylemek zor. Sinirli anında kendine hakim olamadığı da doğru. Ama bu bir uç ve önemi az zaten onu sinirlendirebilecek çok fazla şey bilmiyorum.

Hayatım Mevlana’nın felsefesiyle yön verme amacını sonuna kadar destekliyor ve bu konuda zaten çok ilerde ve başarılı olduğunu kendine ve etrafındakileri –bizleri- geliştirme, aydınlatma yolunda çalışmalarına devam etmesini gönlüden istiyorum.

Ömer’i yazarak anlatmak zor. Kişisel gelişim konferanslarında uzun uzun bahsederek anlatmak gerek onu.

Kısa ve özce:

Ömer binektaşı büyüklüğüne bir pırlantadır

Ne ziynet eşyası yapabilirsiniz ne de kaldırım taşı

                                                                                 
Hasan Arı


Okula ilk geldiği günden bu yana kimsenin hakkında kötü söz edemeyeceği bir hayat yaşayan Ömer Salih okulun en taktir edilen şahsiyetlerinden biridir. Beni aradığına eminim ama bunun verdiği mutluluğu paylaşma fırsatına pek sahip olamadığım için üzgünüm. Sahip olduğu meziyetleri etrafındakilerin farketmemesi mümkün olmadığından herkesçe sevilir. Zannedersem ismi konulurken gönülden geçenler Dergah-ı İlahide rahmeti İhtizaza getirmiş ve salih bir evlat yetişmiştir. Anadolu’nun bağrından, gençliğimin deli şehri Sivas’tan Türk’ün yağız delikanlısı Ö. Salih, seni bekleyen çok iş var. Biliyorsun, seninle kokusu birbirine yakın nefesler soluduk. Saadet-i dareyn temennisiyle.


Halil İbrahim Çiçek


Başkalarına yardımcı olmak için elimize her zaman büyük fırsatlar geçmez. Ama küçük fırsatlar her gün çıkar. Sen bu okulda bu fırsatları en iyi değerlendiren kişisin. Çünkü biliyorsun ki, başkalarının hayatlarını aydınlatanların kendileri de bu ışıktan uzak duramazlar. Umarım hakettiğin yerlerde, hakettiğin insanlarla, hakettiğin mutlulukları tadarsın.   


Meltem


Lise 1’de kısa birlikteliğimiz vardı seninle ama belki de üç seneye diyebilecek bir birliktelik...

Gerçi her ne kadar lise 1’de hiç kopya vermesen de ben hep seviyordum seni bir tanecik arkadaşım J

Bu kısa birliktelikte senden öyle şeyler öğrendim ki hayatın sadece geyikten ibaret olmadığını, azmi ve zaferi.

Tabi bende sana azda olsa gülmeyi ve heyecanı kattımsa ne mutlu bana.

Umarım her zaman karşına en az senin kadar iyi insanlar çıkar.

Her zaman her şey gönlünce olsun.

Sevgilerimle birlikte...

Hoşcakal


Nuray Kıvanç


İnsanlığın adı konmamış evrensel dili: insanca, gözlerin ve gönüllerin konuştuğu dil. İlk sende gördüm bunu. Şaşırdım, gözlemledim, imrendim ve taktir ettim. “Bu nasıl bir güç, bu nasıl bir imandır” dedim. Durdum, kaldım, örnek aldım. Kısacası senden çok şey öğrendim. Teşekkür ederim kardeşim. Esin Örsçelik


-Kendini bir boşlukta hissedenler

-Manevi iklimden haz almak isteyenler

-Fıkhi konularda tereddüdü olanlar hemen onun yanına uğrasın.

Her yanından dürüstlük, temizlik, iyilik kokan birisidir. O Hakka, adalete Hz. Ömer’e misali bağlıdır. Kopya çekmez ve vermez. Bu durumda dünyada en istisna bir konumdadır ve buna rağmen dersleri süperdir. Mütevazılığı ve kazandığı bu özellikleri daha da ballandırır. Bütün bunlar Onun en sevilen insan yapmıştır ve bizim gönlümüzde hep öyle kalacaktır.


Selman Çolak


Gardaş şu okulda da acaba senin kadar pozitif bakan ve her şeyi anlayışla karşılayan biri daha var mıdır bilmiyorum. Yüreğinin temizliği ve ahlakınla her zaman bize örnek teşkil edecek bin insansın. Sendeki dürüstlük duygusunun %1’i şu hortumcularda olsaydı Türkiye hiç böyle olur muydu? Her zaman seni takdir etmiş sana söylemezsem de içten içe hep şöyle demişimdir. Helal la Ömer Salih inan seni nasıl görüyorsam gardaşım. da aynı ayarda görüyorum. Şu okulda giderken yanımda götürdüğüm hatırı sayılır kişilerdensin. İnşallah yüzün ve yüreğin gibi bahtında güzel olur. Her şey gönlünce olsun canım gardaşım. Söylediğim arabesk parçaları ve şu naçizane arkadaşını hiç unutma. Hemi hacı inşallah birgün kader bizi de bir yerde birleştirir.

Şüphesiz ki hep senin yanında olacağım. Bu parçada sana gelsin.

Sevenin halinden sevenler anlar

Gel gör şu halimi bir teselli ver

Aramızda başka biri var ise

Tertemiz aşkımı bana geri ver

Beni unutma hemi Ö.SEren Cengiz


Okulumuzun örnek, her sınıfa lazım öğrencisi Ömer Salih derslere katılımı, başarısı, arkadaşlarıyla olan iyi ilişkileri samimiyeti ile yalnız bizim değil tüm hocaların da taktir ettiği ve beğendiği bir insan.

Ben üç yıldır onunla aynı sınıfta bulunma şansına erişmiş şanslı kişilerden biri olarak onun adam gibi bir adam olacağına inanıyorum. Hayatı boyunca mesut ve bahtiyar olmasını dilerim.


Çağrı Duru


Sınıfımızın en sevilenlerinden, olan Ö. Salih kimseyi kırmamak için tüm iyi niyetiyle çabalar. Her zaman olgun, kibar ve mantıklıdır. Bu nedenle sınıfta kimin derdi olsa, soluğu onun yanında alır. Herkesi kardeşi gibi görüp sever. Emin olun ki onun bu sevgisi de karşılıksız değildir.

Hayatın da ona kendisi kadar iyi niyetli davranması dileğiyle....

Müge-Fatma-Merve-İlkay


Ömer Salih her zaman taktir ettiğim bir arkadaşımdır. Zaten 2 sene okulda örnek öğrenci seçilmesinde onun ne kadar iyi bir arkadaş olduğunu gösteriyor.

Hiç aynı sınıfta olmadık ama, yinede onunla aramız bayağı iyiydi. Özellikle odasına çok gidip gelirdim. Ama onu çoğu zaman uyurken bulurdum. Yinede bayağı çalışkandır. Yardım etmeyi sever. Onun birkaç tane kasetini kaybettim ama yinede fazla üstüne gitmedi.

Alçak gönüllükte pansiyonda önde gelen biridir. Kendini övmeyi hiç sevmez. Övülmekte istemiyor bence. Yani sonuç olarak her yönden örnek bir öğrencidir.

SFL’de sonraki hayatında başarılar dilerim...

Nedim


Bu yazıya bu kadar sıradan başlamak istemezdim ama öncelikle seninle aynı okulu paylaşmaktan dolayı çok mutlu olduğumu söylemek isterim. Bunu senin için birşeyler yazmamı istediğin gün duyduğum sevinçten çok daha iyi anlıyorum.

Dışarıdan iki zıt kutup olarak görülüyoruz belki ama tüm okul boyunca aramızda sürdürdüğümüz sıkı dostluk yıllar sonrada bitmeyecek.

 Kalbi büyük bir maneviyatla dolu olduğuna inandığım ve insanları asla dış görünüşüyle yargılamadığına şahit olduğum Ömer kardeşim, hakkettiğin yere geleceğinden hiç şüphem yok, yolun açık olsun...


İlker Özel


Ömer ismi ile müsemma gerçekten salih bir insandır. Kimseye bir kötülüğü dokunmayan elinden geldiği kadar iyilik yapmaya çalışan tam bir erdem abidesidir. Yakında uçarsa semaya hiç şaşırmam. İyi bir öğrencidir. Her zaman çalışkanlığıyla ön plandadır. Derslerindeki başarısı ve erdemli kişiliği ile dört dörtlük bir insandır. Genede mütevazılığından bir şey kaybetmemesi onun erdemliliğini bir değer göstergesidir. Kesinlikle inanıyorum geleceği her açıdan çok parlak olacaktı. İnşallah yüzümü kara çıkarmaz.


Alparslan Sizer


Onu pansiyonda ilk gördüğümde ne kadar temiz kalpli bir insan olduğunu anlamıştım. Tavırlarında konuşmalarında hep bir iyilik hep bir dostluk havası vardı. Bu kadar iyi bir insandan uzak olmak bence ahmaklıktı. O yüzden ona yaklaşmaya, onu tanımaya ve kendimi tanıtmaya çalıştım. Kısa sürede arkadaş olduk. Karakterindeki pürüzsüzlük onu bana daha çok sevdiriyordu. Bilmem o da beni seviyor muydu? Seviyorsa ne mutlu...Sonra Lise 2’de yollarımız 10-B’de kesişti. Dürüstlük, zekilik, yakınlık onun başlıca özellikleriydi. Herkes kopya çekerken o çekmezdi. Dersleri çok iyiydi. Derslerindeki başarısını gördükçe içime soğuk su serpilmiş gibi oluyordu. Onu bir kardeş gibi sevmiştim. SFL’ye çok yakışıyordu. Ama ne olursa olsun sonuçta ayrılık vardı.

Kendisini çok seven bu arkadaşını unutmayacağını bilerek ona başarı ve mutluluk diliyorum. Kötüler seninle olsun (belki senden etkilenip iyi olurlar diye) ama kötülükleri sana hiç dokunmasın. Kendine iyi bak. Allah’a emanet ol.


Mesut Karlık  


Tekke civarından gelip gönlümüze taht kuran biricik arkadaşım Ömer Salih kardeş. Mülayim bir kişiliğe sahip olman ve kimseyi incitmek istememen sen çok hassas birisi yapmış. Tüm SFL’nin saygısını kazandırmış durumda. Ayrıca 3 yıl boyunca hiç kopye çekmemen onur belgesi verilecek bir durum. Başka yerlerde “bir arkadaş vardı hiç kopya çekmezdi” desem. Ne partal birisi deyip beni yalanlar. Sağlık ve mutluluk dolu bir yaşam sürmeni dilerim.


Vahap Günbattı


Aslında Ömer Salih için çok da fazla yazacak bir şey olmasa gerek, gülünç bir olay vs. Çünkü Ömer Salih her yönüyle tam bir örnektir gerçektende olgun davranışları, dürüstlüğü, sorumluluk sahibi olması. Ya şimdi olmadı herkesle dalga geçtik geyik yaptık bu çok monoton oldu, ama ne yapayım kardeşim adamın eleştirilecek dalga geçilecek bir yönü var da biz mi yapmıyoruz.

Onun gibi insanların kesinlikle layık oldukları yerlere geleceğine inanıyorum zaten.

Geleceğin de kişiliğin gibi berrak olur inşallah.


A.Burak Oktay


Hiç tereddüt etmeden hayatım boyunca tanıdığım en yi en dürüst insan olduğunu söyleyebilirim. Çocukluktan tanıyor sayılırım fakat Fen Lisesi bizim yakın iki arkadaş yaptı. Sevdikleri için her türlü fedakarlığı yapabilecek birisi olan, sorumluluklarının farkına varmış bir insan Ömer Salih. Ahmet hocanın onu Salih zeki demesi tesadüf değildir. Herhalde zeki biri olmasından kaynaklanıyordur dile düşünüyorum. Lise 2’de seninle yaptığım sıra arkadaşlığını unutmayacağım. Şu ana kadar hayatımın en zor anlarıydı orda geçirdiğim sınavlar, dersler O sırada seninle beraberken çok terlediğimi bilirim. Fakat bütün bunlar güzel birer anı olarak hafızamdaki yerini aldı. Sen o kadar iyisin ki, senin yanında kötü bir şey yapmaya utanırım. Normalde çok rahat yaşayabileceğim bir hareketi, davranışı, senin yanında yapmaya çekinirim. Hayatın boyunca hep kendin gibi iyi insanlarla karşılaşıp, mutlu bir yaşam sürmen dileği ile...

 
Alper


Bir insan bu kadar iyi bu kadar temiz kalpli olur mu? Onu görene kadar sanmıyordum böyle bir şeyi.

Kendi iyiliği kadar çok da iyi bir dostluğu vardı. Gerçek bir dosttu, gerçek onun sohbetleri, o gülüşleri, o düzenliliğini unutamam. Ömer Muhtar mıydı? O Cebrail hocanın,  unutulmaz insanıydı bu okulun.

Ben asla unutmayacağım seni Ö. Salih, kendine iyiliğin gibi çok iyi bak, başarı hep seninle, hayatın gönlünce olsun. Umarım gezeriz seninle Konya’yı...


 Nurdoğan Çıkı


Allah’ın salih kulu olmaya aday Ömer Salih dostum,

Sen benim sıkılmadığım okuduğum tek kitapsın. 3 yıl boyunca bilmem farkında oldun, bilmem olmadın sürekli seni tanımaya çalıştım. Çünkü bilinmeye değer bir kişiliğe sahipsin. İnsan tanıdığını sever ve şunu tüm kalbimle söylüyorum ki sen, bu dünyada en iyi tanıdığım kişisin. Senin en çok sevdiğim tarafın, insanın kendi düşüncesinin değerli olduğunu savunmandır. İlk zamanlar bu düşüncene muhalefet olsam da , şimdi daha iyi anlıyorum. Sen filozof bir kişiliğe sahiptin. Fakat onlardan biraz farklı, temelde Allah’ı bulmaya çalışan bir filozof. Sen isteyen ve istediğinde başaran bir kişiliğe sahipsin. Fakat bunda Hasan abininde dediği 3.faktörü sakın unutma, çünkü o her zaman senin yanında, senin başarının sırrının bu olduğunu düşünüyorum. İnşallah yaşamaya değer dolu dolu bir hayat yaşarsın. Tüm güzellikler seninle olsun, kalbin sururla dolsun.


Eyyüp Üçtepe


Seni tanıdığım içir çok mutluyum. Mükemmel bir kişiliğin var bence. Bu okulda tanıdığım insanlar arasında senin yerin bir başka.

Seni tanıdığım için çok şanslıyım fakat üç sene boyunca seninle en azından bir sene aynı sınıfta okumak isterdim. Belki o zamanlar senden daha fazla şey kapabilirdim ama olmadı. Olsun yinede senden çok şey öğrendiğime inanıyorum. İleride de böyle olacağından eminim. Çünkü bu özelliklerin senin kalbine öyle bir kazınmış ki silmek imkansız.

Hayatta sürekli olarak istediğin yerlere gelmen dileğiyle...       


 
İsa Gündoğmuş

Ömer’imi lise 1’den beri çok iyi bir şekilde tanıyorum. Gerçi lise 2 ve lise 3’de yanı sınıflarda olsak da pansiyon ortamı sayesinde arkadaşlığımız hep ileri gitti. Bütün okul tarafından beyefendiliği, çalışkanlığı ve ahlakı ile tanınan Ömer geldiğince sosyal faaliyetlerde de bulunmaya çalışması ile sadece derslerin önemli olmadığını gösterdi. Bu okulda iyi ki tanımışım dediğim ve iyi ki bu okula gelmiş dedirten iyi insanlardın birisin.

Dostluğu hiçbir zaman kaybetmek istemiyorum. Belki bu yıl sonunda ayrılacağız ama kesinlikle birbirimizi bırakmayacağız. Hangi üniversitede olursak olalım hangi ilde olursak olalım hep seni hatırlayacağım. Seni unutmak ne mümkün.

İnşallah sende beni unutmazsın...


Hakan Erarslan


Ömer Salih görünüşte eve dönüş yasasına dayanarak şehre inmiş gibi görünen fakat hiç de öyle olmayan çok yumuşak (ama çok değil) bir arkadaş,

Pansiyona ilk geldiğinde şiddetli tazyike maruz kalmasına rağmen hak yolundan sapmayan bir şahsiyet.

O bir şair, yazar, müzisyen ve daha da önemlisi düşünür, Gözüyle görmediği deneyle ispatlamadığı veya aklı ile tam manada doğru ile onay vermediği her şeye şüphe ile bakan biri...

Bu özelliğe sahip olmasıyla, ana muhalefet parti gibi oluşu güzel bir armoni yapmış. Doğruyu bulmada ve her söylenene inanmada üstüne yoktur.

Erken yatar ve erken kalkar. Günlük tuttuğunu, şiir yazdığını ve edebi eserler incelediğini gördüğümüz Ömer’in edebi şahsiyetini açıklamaya lüzum yoktur.

Her zaman yeniliğe açık olan Ömer sessizliğiyle engin denizi andırırken, benim gibi insanların O’na saygı ve gıpta ile bakmasını bağlıyor.

Aynı odada kalarak düşüncelerine vakıf olduğum Ömer yaklaşım olarak benimle aynı görüşte. Özellikle siyasi konularda bana destek veriyor. (Oda başkanı seçimi, odanın düzeni gibi konularda)

Onunla sohbet etmek için engin bilgilere sahip olmak gerekir ki yoksa en zayıf halka olursun. Tarihimiz Edebiyatçıları hakkında sohbetinde, kafa sallamaktan başka bir çareniz kalmıyor, sanki lisanı- Arabi ile konuşuyor. Oda düzenini ön planda tutan ama güneşten dolayı sararmasına izin vermeyen Ömer iyidir, hoştur ama boş değildir. Fani hayatında başarılar diler ve yerli mallar kullanarak Tür ekonomisine destek vermesini canı-ı gönülden isterim.


 
Fatih SezerOkulda dostumdur diyebileceğim nadir kişilerdendir Ömer. Tabii bunu laf olsun diye söylemiyorum. Temiz kalpli ve dürüst oluşun beni çok etkiledi. Ama en çok etkileyen çıkar gözetmeksizin seviyorsun. Bunu sadece sende gördüm. Görünüş olarak suskun gibi gözüksen de içinde kopan fırtınaları bilmem mümkün değil. Hal ve hareketlerin, çalışkanlığın benim nazarımda olduğu gibi okul nazarında da büyük taktir topluyor. Değerini iyi bil. O derin kişiliğini muhafaza et. Seni her zaman dostum olarak görmek isterim. İnşallah her şey gönlünce olur.


 
Ertuğ Erbıyık